Darmowa dostawa od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest IPA i do czego używa się w Auto Detailingu?

2022-09-26
Co to jest IPA i do czego używa się w Auto Detailingu?

Auto Detailing to przede wszystkim dobre kosmetyki samochodowe. Wpływają na wygląd auta i zapewniają odpowiednią pielęgnację karoserii, chroniąc lakier.

Różnego rodzaju szampony do aut, cleanery, woski lub pasty polerskie stanowią podstawę autodetailingu, jednakże równie ważne są preparaty pomocnicze. Często służą do aplikacji kosmetyków samochodowych, dlatego stanowią istotne uzupełnienie innych produktów. Jednym z takich preparatów pomocniczych jest IPA. 

Czym jest IPA?

IPA to alkohol izopropylowy. Zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu, na przykład elektronicznym. Jest również używany jako preparat pomocniczy w auto detailingu. Ze względu na charakterystyczne właściwości, doskonale sprawdza się do odtłuszczania oraz dezynfekcji powierzchni.

Ma silny i drażniący zapach. Jest to produkt wysoce łatwopalny, dlatego w trakcie jego stosowania należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. IPA może również podrażniać drogi oddechowe oraz oczy (przy bliskim kontakcie).

Warto dodać, że IPA swoją popularność zawdzięcza unikatowym właściwościom. Alkohol izopropylowy jest bezpieczny dla tworzyw sztucznych oraz szkła, w przeciwieństwie do znacznie silniejszego acetonu lub na przykład zmywacza nitro.

IPA świetnie sprawdza się w neutralizacji bakterii, wirusów oraz grzybów. Dzięki temu wielu producentów kosmetyków samochodowych dodaje alkohol izopropylowy do środków do dezynfekcji kokpitu.

 IPA

Podstawowe zastosowania w Auto Detailingu

Powłoki ochronne i wosk stanowią podstawę auto detailingu. Odpowiednie nałożenie tego typu preparatów, wymaga dokładnego przygotowania karoserii. IPA służy jako odtłuszczacz lakieru, który czyści powierzchnię przed nałożeniem powłok ochronnych.

Co więcej, kolejnym zastosowaniem płynu IPA jest zmywanie nadmiaru pasty polerskiej po polerowaniu karoserii. Zbyt duża ilość pasty polerskiej powoduje pozostawienie na powierzchni lakieru oleistych cząsteczek, wypełniających niedoskonałości.

IPA skutecznie usuwa nadmiar pasty, dzięki czemu świetnie nadaje się do inspekcji lakieru w trakcie jego polerowania. IPA pozwala ocenić, czy ryzy na lakierze zostały skutecznie usunięte, czy też jedynie zapchane nadmiarem pasty polerskiej.

IPA jest więc niezbędnym preparatem w trakcie polerowania lakieru, dlatego stanowi podstawowe wyposażenie wszystkich osób zajmujących się auto detailingiem – amatorsko lub zawodowo.

 

IPA

 Inne zastosowania IPA

Izopropanol służy także do wielu innych zastosowań, takich jak na przykład mycie szyb samochodowych. Choć nie jest on tak skuteczny jak specjalistyczny cleaner do szyb, IPA dobrze sobie radzi z usuwaniem najcięższych zabrudzeń. Jeżeli akurat nie masz pod ręką defrozera, z powodzeniem możesz użyć IPA.

Alkohol izopropylowy radzi sobie z odmrażaniem szyb, jednakże wykorzystuje się go jedynie w sytuacjach kryzysowych, ponieważ zostawia drobne ślady i niedoskonałości. Rozwiązaniem tego problemu jest przetarcie odmrożonej szyby czystą ściereczką z mikrofibry, która zmyje ślady po produkcie.

IPA może być także użyty do docierania produktów typu niewidzialna wycieraczka. Warto jednak zaznaczyć, że ta zasada nie dotyczy wszystkich produktów, ale jedynie tych, w których producent zaleca użycie IPA.

Zastosowanie IPA ma również miejsce w sytuacjach takich jak:

  • użycie IPA jako rozpuszczalnika do niektórych produktów,
  • bezpieczne czyszczenie urządzeń elektronicznych,
  • skuteczne czyszczenie osadu z płynu hamulcowego,
  • usuwanie tłustych zabrudzeń z plastikowych elementów.

Aplikacja IPY

Aplikacja IPY to bardzo prosta czynność, jednak musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  1. Alkohol zawsze spryskujemy na mikrofibrę, a nie na element lakierniczy. Aplikacją bezpośrednio na lakier możemy zrobić mikro wżery.
  2. Mikrofibrę, którą mamy zamiar odtłuszczać element składamy w taki sposób, aby obszycia nie dotykały lakieru (obszycia potrafią zrobić mikrorysy na naszym lakierze) -lub prościej stosujemy mikrofibry bezszwowe.

 

Do lakierów bardzo delikatnych często spotykanych w Japońskich samochodach polecamy stosowanie przed woskami i powłokami środków niezwykle delikatnych jak Gyeon Q2M PREP.

Delikatna IPA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru IPA jest zawartość alkoholu w produkcie. Upewnij się, że kupowany preparat ma zawartość alkoholu bliską 100%. Dlaczego? Ponieważ daje to gwarancję odpowiedniej skuteczności takiego produktu.

Niektóre preparaty posiadają zbyt małą ilość alkoholu, przez co wykazują znacznie słabsze właściwości przy zastosowaniu. Pamiętaj także, aby nie rozcieńczać IPA w zbyt dużej ilości wody. To także osłabia jego działanie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-08
Wszystko w jak największym porządku
2023-09-12
Wszystko super :)
pixel