Darmowa dostawa od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poprawnie wyprać tapicerkę w naszym samochodzie

2022-04-02
Jak poprawnie wyprać tapicerkę w naszym samochodzie

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi prania tapicerki, jednak gdy w naszej okolicy nie ma godnej polecenia firmy, wówczas jesteśmy skazani na pranie jej we własnym zakresie.

 

 

 

 

 

 

 

Poruszając temat prania, trzeba wyróżnić dwa rodzaje czy sposoby, mianowicie:

– pranie ekstrakcyjne – za pomocą tzw. ekstraktora, prościej mówiąc odkurzacza piorącego;

Odkurzacz ekstrakcyjny Numatic George GVE 370-2

 

– pranie ręczne – bonetowanie – za pomocą mikrofibry i środka czyszczącego.

Mikrofibra do bonetowania

 

Metodę bonetowania stosujemy wtedy, gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia prania ekstrakcyjnego, ponieważ dostęp jest bardzo utrudniony lub po prostu boimy się o przemoczenie danego elementu, np. podsufitki.

Pranie ekstrakcyjne przeprowadzamy na powierzchniach foteli, dywaników, wykładziny, kanap.

Podstawą każdego prania jest sumienne odkurzenie pranej powierzchni. Dzięki dokładnemu usunięciu zanieczyszczeń lotnych (piach, kurz, sierść, resztki jedzenia) ułatwimy sobie późniejszą pracę z odkurzaczem piorącym.

 

Odkurzanie tapicerki

 

Aby ułatwić odkurzanie, wykorzystujemy różnego rodzaju ssawki dołączone do odkurzacza. Przy uporczywym usuwaniu sierści warto zaopatrzyć się w gumową szczotkę do usuwania sierści.

Po dobrym odkurzeniu przechodzimy do zastosowania na dany element środka typu prespray. Jest to najczęściej zasadowy środek w formie koncentratu, który trzeba zgodnie z instrukcją rozrobić z ciepłą wodą. Następnie spryskujemy nim np. tapicerkę fotela. Pamiętajmy, aby nie przemoczyć naszej tapicerki. Po aplikacji prespraya czekamy kilka minut, po czym za pomocą szczotki do tapicerki „zapieramy”. Na rynku jest wiele szczotek do prania tapicerki, my polecamy ADBL Twister oraz Vikan.

Płukanie to ostatnia czynność przy praniu materiałowej tapicerki. Do naszego odkurzacza ekstrakcyjnego wlewamy wedle zaleceń producenta odpowiednią ilość płynu do płukania ekstrakcyjnego, np. w przypadku Valetpro Carpet Cleaner jest to stosunek 1:80, a ADBL Textile Rinse 50 ml na 9 l. Płukanie przeprowadzamy za pomocą odkurzacza piorącego, stosując po 2–3 przejazdy wzdłużne, „raz przy razie”, płucząc tapicerkę i zarazem odciągając całą ciecz.

 

Wypłukiwanie odkurzaczem ekstrakcyjnym

 

Pranie ręczne, czyli bonetowanie, na początku stosujemy na elementach, do których mamy utrudniony dostęp lub nie możemy ich przemoczyć.   Do bonetowania wykorzystujemy mikrofibrę, którą spryskujemy środkiem do prania ręcznego. W tym przypadku dobrze sprawdza się Valetpro Carpet Cleaner lub CleanTech Shot Foam. Warto robić to w rękawicach nitrylowych, gdyż jasne elementy, takie jak podsufitka, mogą pobrudzić się od naszych rąk. Bonetowanie przeprowadzamy poprzez wzdłużne pocieranie tapicerki. Pamiętajmy, aby nie wcierać brudu, a bardziej go ściągać, odrywając mikrofibrę na końcu ruchu. Często zmieniajmy mikrofibrę na nową, gdyż metoda bonetowania niestety nie jest idealnym rozwiązaniem i istnieje ryzyko rozmazania brudu na danym elemencie. Na koniec pozostawiamy element do wyschnięcia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 87 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Najlepszy sklep w Polsce, świetni goście i doskonałe produkty.
2024-04-21
Bardzo sprawnie jak i wszystko ok polecam
pixel