Jak prać mikrofibrę, by nie uszkodzić jej właściwości?
Szmatki z mikrofibry coraz częściej zastępują zwykłe bawełniane ręczniki. Powszechnie stosowane są między inny w auto detailingu. Skutecznie usuwają brud oraz nabłyszczają karoserię. Tkanina z mikrofibry wymaga jednak odpowiedniego czyszczenia. Sprawdź, jak prać mikrofibrę.
Czym jest mikrofibra?
Mikrofibra to syntetyczny materiał składający się z poliestru i poliamidu. Wykonana jest z bardzo cienkich włókien, które są porowate, chłonne, ale też szybko schną. Ponadto mikrofibra jest trwała i jednocześnie miękka, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie.
Ze względu na sposób wykonania mikrofibra doskonale nadaje się między innymi do czyszczenia mebli, sprzętu sportowego oraz ubrań. Jest również powszechnie stosowana w motoryzacji, na przykład w auto detailingu.
Mikrofibra, a bawełna – co je dzieli, a co je łączy?
W na rynku dostępne są różne rodzaje mikrofibry. Niezależnie od tego, co wybierzesz, za każdym razem otrzymujesz materiał, która działa na podobnej zasadzie. W centymetrze kwadratowym tkaniny znajduje się tysiące włókien. Każde z tych pasemek bardzo skutecznie zbiera wilgoć, brud, a nawet bakterie!
Ściereczka z mikrofibry może wchłonąć do siedmiu razy więcej cieczy niż sama waży. Jeśli wycierasz naczynia lub samochód, nie będziesz musiał się martwić częstym suszeniem szmatki. Wysoka absorpcja wpływa również na niższe zużycie środków czyszczących, ponieważ utrzymują się one na mikrofibrze dłużej niż na zwykłej bawełnianej ściereczce.
Do czyszczenia możesz tez użyć szmatki bawełnianej. Jednak stosując do mycia szyb lub karoserii ściereczkę wykonaną z naturalnego materiału, nie osiągniesz aż tak dobrego efektu. Wynika to przede wszystkim z budowy i formy tkaniny. Włókna na bawełnianej ściereczce mają kuliste kształty i wykazują tendencję do popychania brudu i cieczy, podczas gdy rozszczepione włókna na mikrofibrze pochłaniają płyny.
Natomiast cechą wspólną mikrofibry oraz bawełny jest miękkość materiału. Obydwie więc tkaniny nadają się do czyszczenia delikatnych przedmiotów, ponieważ nie pozostawiają rys.
Właściwości tkaniny z mikrofibry:
- czyści bardzo dokładnie,
- nie zawsze są konieczne środki chemiczne do czyszczenia,
- wchłania więcej cieczy niż bawełna,
- ma rozszczepione, bardzo cienkie włókna,
- charakteryzuje się długą żywotnością,
- wymaga specjalnego prania.
Właściwości tkaniny z bawełny:
- włókna mają okrągły kształt,
- pozostawia resztki brudu,
- czyszczenie zajmuje więcej czasu,
- jest tańsza niż mikrofibra.
Czy mikrofibra jest zdrowa?
Stosowanie mikrofibry korzystnie wpływa na zdrowie i środowisko. W wielu przypadkach jej użycie faktycznie eliminuje potrzebę stosowania chemikaliów, ponieważ gęsto ułożone włókna skutecznie wyłapują kurz i brud. Ściereczka z mikrofibry potrafi wychwycić do 99% bakterii znajdujących się na czyszczonej powierzchni!
Mikrofibra zmniejsza narażenie na chemikalia, zapewniając higieniczne i bezpieczne środowisko. Ponadto ściereczki z mikrofibry są hipoalergiczne, nie pylą i nie zostawiają włókiem, dlatego szczególnie polecane są alergikom.
Tkanina z mikrofibry, odpowiednio prana i suszona, może być używana wiele razy, nie tracąc nic ze swoich właściwości. Dlatego posługiwanie się nią jest korzystne dla środowiska, ponieważ zmniejsza się ilość odpadów.
Zastosowanie mikrofibry w auto detailingu
Regularne mycie samochodów i woskowanie mają kluczowe znaczenie dla zachowania ich ładnego wyglądu. Jednak zwykłe środki czystości z reguły nie wystarczą, ponieważ postawiają smugi i resztki brudu na karoserii.
Dlatego ściereczki i ręczniki z mikrofibry stają się w ostatnich latach coraz popularniejszymi rozwiążaniami w auto detailingu. Dlaczego? Mikrofibra jest bardziej chłonna niż zwykłe materiały, takie jak bawełna, i jest w stanie utrzymać wodę w ilości wielokrotnie przekraczającej swoją wagę.
Tak wysoka chłonność sprawia, że osuszanie samochodu ręcznikami z mikrofibry jest szybsze i efektywniejsze. Dzięki temu oszczędzasz czas i poprawiasz swoją produktywność, ponieważ możesz wypielęgnować większą liczbę aut lub masz po prostu więcej czasu wolnego dla siebie.
Ponadto ściereczki i ręczniki z mikrofibry mają włókna cieńsze niż przeciętny ludzki włos, co czyni je niezwykle miękkimi i odpowiednimi dla lakieru samochodowego. Nie niszczą go jak niektóre zwykłe zwykłe materiały. A jak wiadomo, pozostawianie rys na pojazdach ma bardzo przykre konsekwencje. W przypadku mycia komercyjnego oznacza to również konieczność naprawienia szkody.
Natomiast ręczników z mikrofibry możesz używać do suszenia lub polerowania samochodów bez żadnego ryzyka. To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ ścierki z mikrofibry mogą wytrzymać setki prań, zanim ich wydajność i skuteczność spadną. W dłuższej perspektywie oszczędzasz pieniądze, bo nie musisz często kupować zwykłych ręczników.
Mikrofibra pozwala obniżyć koszty w jeszcze inny skuteczny sposób. Bardzo często możesz czyścić samochody samą szmatką i wodą, bez konieczności stosowania środków chemicznych. Ponadto mikrofibra nie pozostawia żadnych kłaczków ani smug, dzięki czemu idealnie nadaje się zarówno do czyszczenia szyb samochodowych, jak i karoserii.
W sklepie internetowym faniauta.pl oferujemy szeroki i zróżnicowany wybór ręczników z mikrofibry. Służą one zarówno do mycia i polerowania karoserii, jak i czyszczenia wnętrza auta. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat oferty, po prostu zadzwoń do nas!
Czyszczenie i pranie mikrofibry – jak prawidłowo zadbać o nasze ściereczki?
Ściereczki z mikrofibry najlepiej prać, używając do tego specjalistycznych środków. ADBL Micro Wash stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych detergentów, a także dodatków zmiękczających wodę. Dzięki tak skomponowanej mieszance nie niszczy naturalnych właściwości mikrofibry w trakcie prania. Usuwa nawet głębokie zanieczyszczenia, przywraca miękkość oraz chłonność, pozostawiając delikatny cytrusowo-jabłkowy zapach.
Unikaj mieszania mikrofibry z innymi materiałami w praniu, ponieważ mikrofibra wchłonie kłaczki z innych tkanin i będzie miała krótszą żywotność. Mikrofibra powinna schnąć w temperaturze poniżej 50 stopni. Dlatego najlepiej powiesić ścierki do wyschnięcia na słońcu lub w innym miejscu z daleka od sztucznego źródła ciepła.